Metsäpalvelu Mustonen – tietoisku metsien suojelusta ja ympäristötuesta
Marko Mustonen, yli 20 vuoden kokemuksella metsänomistajana ja ammattilaisena, kertoi metsien vapaaehtoisesta suojelusta ja ympäristötukiasioista. Hän on työskennellyt Metsäkeskuksessa ja Ääneseudun Biolämpö Oy:ssa, ja perusti Metsäpalvelu Mustonen Oy:n kesällä 2024. Markolla on vankka kokemus: hän on tehnyt jo yli 60 ympäristötukihakemusta, 25 tila-arviota ja 8 metsäsuunnitelmaa.
Metsien suojelusta Marko kertoi yleisellä tasolla, miten sillä lisätään luonnon monimuotoisuutta. Metso -ohjelman aikana suojeltu lähes 100 000 ha metsää. Ohjelma on vapaaehtoinen ja suunnattu yksityisille metsänomistajille. Metsän voi suojella määräajaksi. Vaihtoehtoina on myös pysyvä suojelu ELY-keskuksen kautta tai kohteen myyminen valtiolle luonnonsuojelutarkoituksiin.
Ympäristötuki on kannattava vaihtoehto. 10 vuoden ympäristötuki kuuluu Metka -kannustinjärjestelmään. Tuki on tarkoitettu ensisijaisesti metsälain 10 §:n kohteisiin, mutta sitä voi käyttää myös Metso -ohjelmassa
Ympäristötuki on kannattava vaihtoehto. 10 vuoden ympäristötuki kuuluu Metka -kannustinjärjestelmään. Tuki on tarkoitettu ensisijaisesti metsälain 10 §:n kohteisiin, mutta sitä voi käyttää myös Metso -ohjelmassa. Hakeminen tapahtuu Metsäkeskukselle kirjallisesti tai metsään.fi -palvelussa. Metsäkeskus on luopunut hakemuksien teosta, joten apua saa esimerkiksi metsänhoitoyhdistyksiltä ja metsäpalveluyrittäjiltä.
Sopimuksen aikana alueella ei saa tehdä metsänhoitotöitä ilman metsäkeskuksen lupaa. Valmistelusta maksetaan enintään 20 % ympäristötuen määrästä, eikä tämä vähennä maanomistajan korvausta. Huomiona, että valmistelutuen ALV jää metsänomistajan maksettavaksi, mikä on mahdollista vähentää omassa verotuksessa.
Ympäristötuen korvaus lasketaan kiinteistökohtaisesti ja minimirajana pidetään 500euroa. Keskimäärin korvaus on: 3000–5000 €/ha.
Ympäristötuen korvaus lasketaan kiinteistökohtaisesti ja minimirajana pidetään 500euroa. Keskimäärin korvaus on: 3000–5000 €/ha ja tämä summa maksetaan kerralla ja on verotettavaa pääomatuloa. Uutena korvausosana on kannustinkorvaus, joka maksetaan kohteen lahopuu määrän perusteella ja on enintään 20 % ympäristötuen määrästä.
Markon vinkit hakijalle: selvitä toimijan kokemus ja laskutuskäytännöt etukäteen ja ole aktiivinen oman kohteen osalta ottamalla esimerkiksi valokuvia ennen neuvotteluja. Ympäristötuki sopii hyvin myös talousmetsien metsälain 10 §:n kohteisiin ja suhtaudu asiaan positiivisesti.
Keskusteluissa puhuttiin arviointikäyntien hinnoittelusta ja käytänteistä, suojakaistoista, metsätuhojen vaikutuksista, pysyvästä suojelusta sekä talousmetsien ja suojelutoimien yhdistämisestä. Tämän kertainen tietoisku oli erittäin havainnollistava ja kattava. Kannustan kaikkia metsänomistajia tarkistamaan, löytyisikö omasta metsästä mahdollisia ympäristötukikohteita!
Katso webinaaritallenne tietoiskusta
