30.9.2026 teematreffit Maatilan äärellä: Sukupolvisuus
Maatilan äärellä: Sukupolvisuus
Nainen maatilan päätöksentekijänä– koulutuksen teematreffit Maatilan äärellä: Sukupolvisuus
Aika: 30.9.2026 klo 12:00-12:30
Kesto: 30 minuuttia
Paikka: Teams
Mikä omalla maatilallasi kulkeva tapa, arvo tai ajattelumalli vaikuttaa edelleen päätöksentekoon? Sukupolvelta periytyneet toimintatavat voivat tukea tilan jatkuvuutta, mutta joskus ne voivat myös rajata sitä, kuka osallistuu keskusteluun ja miten uusia ratkaisuja uskalletaan tehdä.
Puolen tunnin teematreffeillä pysähdymme keskustelemaan maatilojen toimintatavoista, jotka siirtyvät sukupolvelta toiselle. Keskustelemme siitä, mitä hyvää siinä kannattaa säilyttää ja mitä voisi tehdä tulevaisuudessa toisin. Voit jakaa kokemuksiasi, kuunnella muita tai pohtia aihetta omasta näkökulmastasi.
Tule mukaan keskustelemaan!
Teematreffit ovat osa Nainen maatilan päätöksentekijänä -koulutuksen toteutusta. Hanke vahvistaa naisten osaamista, osallisuutta ja vaikutusmahdollisuuksia maatilan päätöksenteossa.
Nainen maatilan päätöksentekijänä- koulutus kokonaisuus antaa mahdollisuuksia itsensä sekä maatalousyrityksen kehittämiseen lisäten kokonaisvaltaista johtamisosaamista taloutta unohtamatta.
Huom! Ilmoittaudut mukaan vain kerran. Kaikki verkostoitumistapaamiset ja webinaarit sisältyvät samaan ilmoittautumiseen. Saat ajankohtaiset tiedot ja osallistumisohjeet suoraan sähköpostiisi koko koulutuksen ajan.

Ilmoittautuminen
Nainen maatilan päätöksentekijänä -koulutus on Euroopan unionin osarahoittama kaksivuotinen koulutushanke Etelä-Pohjanmaalla ajalla 1.11.2025-31.12.2027. Hanketta toteuttaa Suomen Yrittäjäopisto.

Tilaa SYOagrin uutiskirje
Suomen Yrittäjäopiston agritiimi tarjoaa koulutus- ja kehityspalveluita niin maatilayrittäjille kuin maatilojen sidosryhmillekin. Olemme maataloussektorin aito kumppani, joka vahvistaa maaseudun yritystoimintaa. Tilaa uutiskirjeemme.